Temat: Kości i stawy szkieletu człowieka.
Szkielet to twarda, wewnętrzna konstrukcja podtrzymująca i zachowująca kształt ciała. Zbudowany jest z tkanki chrzęstnej i kostnej. Stanowi część aparatu (układu) ruchu, który ...
Składniki mineralne kości zdrowego czowieka mają stałe proporcje. Ich zmiana może być przyczyną różnych chorób, takich jak typowa dla wieku wczesnodziecięcego...
Wątroba to największy gruczoł w organizmie człowieka, pełniący wiele funkcji. Po spożyciu szkodliwych substancji narząd ten choruje jako pierwszy. Czy wiesz dlaczego?
Ptasie śpiewy
W fenomenalnym eksperymencie badaczom udało się określić prędkość, z jaką przemieszczają się sygnały w ludzkim mózgu. Uzyskana odpowiedź okazała się dość zadziwiająca.
Dlaczego? Bo nasz mózg, jak wynika z publikacji zamieszczonej w Neuron, przetwarza sygnały z narządów odpowiedzialnych za odczuwanie zmysłów w tempie wynoszącym około 10 bitów na sekundę. To bardzo wolno, szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że układy sensoryczne, w jakie wyposażyła nas biologia, gromadzą dane na temat otoczenia z szybkością miliarda bitów na sekundę.
Eksperymenty w tej sprawie zostały zorganizowane w laboratorium należącym do Caltech. Amerykańscy naukowcy podkreślają, jak niewielką wartością jest 10 bitów, gdy zdamy sobie sprawę, iż taka ilość informacji musi nam wystarczyć do postrzegania świata i podejmowania decyzji w oparciu o ten obraz.
Ale tak naprawdę nie pokazuje to słabości mózgu, lecz jego potęgę. Nasz biologiczny komputer pokładowy musi bowiem świetnie radzić sobie z filtrowaniem informacji, które w większości nie mają większej wartości – przynajmniej z punktu widzenia oceny otoczenia. Wielką niewiadomą pozostaje to, dlaczego niektóre neurony mogłyby bezproblemowo przesyłać więcej niż 10 bitów informacji na sekundę lecz… tego nie robią.
Jeśli jednak spojrzymy na tę kwestię z punktu widzenia ograniczeń, to takowe mogły się pojawić już wśród pierwszych zwierząt posiadających układ nerwowy. Takie organizmy wykorzystywały mózg głównie na potrzeby nawigacji, ponieważ szukały pożywienia i uciekały przed drapieżnikami. Być może ludzki mózg wyewoluował na podobnych zasadach, co wyjaśniałoby jego obecne funkcjonowanie.
Cennym odkryciem poczynionym przez autorów ostatnich badań była identyfikacja podziału mózgu na zewnętrzną i wewnętrzną część. Ta pierwsza jest oddelegowana do obsługi szybkich, wielowymiarowych sygnałów sensorycznych i motorycznych, natomiast druga przetwarza ograniczone, wyselekcjonowane informacje kluczowe dla kontroli tego, jak się zachowamy. Bez wątpienia będzie potrzeba dalszych ekspertyz, aby uzyskać odpowiedzi na pytania o genezę tego fenomenu.
Źródło: Focus.pl
Szanujmy wodę na co dzień, nie od święta
Stres ma wielkie oczy? Naucz się z nim żyć.
Gąbka do mycia naczyń to siedlisko bakterii
Zbiór zadań z biologii