Nadrzędnym celem kształcenia w szkole jest wspieranie pełnego rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i fizycznego ucznia z uwzględnieniem jego zainteresowań i osobistych potrzeb. Jednym z głównych narzędzi do osiągnięcia wyżej wymienionych celów może być aktywność fizyczna na przykład na siłowni szkolnej. Każda forma ruchu uprawiana systematycznie, uczy wytrwałości w dążeniu do celu, wyrabia nawyk dbałości o higienę osobistą, uczy samodyscypliny i przyspiesza wszechstronny i harmonijny rozwój organizmu.
Jednym z najbardziej oczywistych i widocznych oddziaływań jest to, że trening z ciężarami poprawia napięcie mięśni. Utrzymanie mięśni w należytej kondycji wspomaga nasze codzienne wysiłki, przeciwdziała chorobom i wydłuża czas życia. Regularne treningi pobudzają metabolizm i powodują spalanie większej liczby kalorii.
Uczniowie, którzy rozpoczynają ćwiczenia w naszej siłowni powinni kierować się następującymi zasadami:
- zawsze należy stosować ćwiczenia rozgrzewkowe, które przygotują organizm do wysiłku.
-ćwiczenia rozpoczynamy z ciężarem dobranym do własnych możliwości. Początkowo zalecane jest aby ćwiczyć mniejszym ciężarem stosując większą liczbę powtórzeń (12-15) . Wraz ze wzrostem doświadczenia w treningu zwiększamy ciężary, a zmniejszamy liczbę powtórzeń (6-10).
- w miarę upływu czasu systematycznie zwiększamy obciążenia treningowe. Osiągamy to np. poprzez zwiększanie ciężarów lub zmniejszanie przerw między seriami.
- stosować urozmaicony trening ( częste zmiany wykonywanych podczas treningu ćwiczeń).
-prawidłowo łączyć ćwiczone grupy mięśniowe.
- stosować dietę dostosowaną do intensywnych treningów.
- należy pamiętać że czas poświęcony na regenerację i odpoczynek jest tak samo ważny jak sam trening.
Uczniowie którzy podejmą regularne treningi na naszej siłowni już po około trzech miesiącach zauważą w swoich organizmach trwałe zmiany funkcjonalne i anatomiczne. Wraz ze wzrostem wydolności poprawia się stan serca. Zdrowsze serce oznacza także obniżenie poziomu tętna, poprawienie wydolności naczyń krwionośnych i obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Ćwiczenia kulturystyczne powodują przyrost siły, poprawiają wydolność mięśni i korzystnie wpływają na układ kostny.